KDY KLASICKOU MASÁŽ ODLOŽIT?
Existují situace, kdy masáž nelze provádět, kdy je nevhodná nebo z nějakého důvodu zakázaná (kontraindikace je zákaz, nevhodnost). Rozeznáváme kontraindikace celkové, zakazující masáž na celém těle a kontraindikace částečné, nedovolující masírovat jen určité části těla.
Celková kontraindikace u zdravého člověka:
Masáž je nevhodná ihned po vydatném jídle, po nadměrné tělesné námaze, při celkovém vyčerpání po těžkém tréninku, závodě či jiném výkonu. V těchto výše vyjmenovaných případech, je lepší počkat několik hodin nebo masáž odložíme až na druhý den.
Částečná kontraindikace u zdravého člověka:
Na těle jsou místa, která se při sportovní masáži vynechávají. Nemasírujeme části těla, kde jsou pod kůží uložené velké uzliny, nervové kmeny i velké cévy (krajina tříselná, jamka podpažní, loketní, podkolení). Rovněž nemasírujeme místa, kde jsou kůží kryty hrany, či trny kostí, zvláště přední strana bérce. Dále u žen nemasírujeme při menstruaci břicho, aby se nezvyšovalo menstruační krvácení. Sportovní masáž neprovádíme rovněž v těhotenství a šestinedělí.
Celková kontraindikace u nemocných:
Při výskytu celkových chorob, především infekčních, které jsou provázeny malátností, zvýšenou teplotou nebo horečkou, se masáž zásadně neprovádí. Nemocnému by mohla vážně uškodit. Rovněž při výskytu nádorových onemocnění, poranění dutiny břišní, epilepsie či lupénky je přísný zákaz masáže. Masáž se neprovádí při intoxikaci organismu látkami jako alkohol, drogy či těžká psychofarmaka. Při užívání léků na ředění krve doporučujeme vhodnost masáží konzultovat s vaším lékařem.
Částečná kontraindikace u nemocných či poraněných osob:
Jedná se o zákaz nebo nevhodnost masáže krajin těla, které jsou postiženy kožními záněty (vředy, plísňové choroby apod.) a kožními poraněními (odřeniny, rány, bodnutí hmyzem, pokousání zvířetem apod.). Zásadně nemasírujeme hnědé až černé bradavičnaté útvary vyvýšené nad pokožkou, tzv. mateřská znaménka.