Sportovní a regenerační masáž

Po fyzické či psychické námaze je dokonalou relaxací na uvolňení vašeho těla i mysli. Mechanicky urychluje krevní a mízní oběh, napomáhá k odplavení únavových látek a tím dochází k rychlejší regeneraci organismu.

_DSC5248.jpg

Baňkování

Baňkování, neboli vakuterapie, je vhodná doplňková metoda klasických masáží. Při baňkování se organismus prohřeje a uvolní. Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny, čímž se detoxikuje organismus. Příznivě působí na funkci vnitřních orgánů a lymfatického systému, odstraňuje blokády a ztuhlé svaly. Baňky se většinou přikládají na dobu 20 minut. Zejména po první aplikaci je možné, že na těle zůstanou v místech, kde byly baňky přiloženy, „modřiny“ – ty však nejsou nebezpečné a během několika dní se samy ztratí.

_DSC5278.jpg

Kraniosakrální osteopatie

Tato velmi jemná, neinvazivní a manipulační technika, která pracuje s konceptem kraniosakrálního systému, tak jak jej popsal Dr. J.E. Upledger a jeho předchůdci, je metodou kdy vyšetřujeme mobilitu, neboli pohyblivost kraniosakrálního systému, do kterého zahrnujeme lebku (kránium),  intrakraniální a spinální membránový systém, mozkomíšní tekutinu a celý páteřní kanál včetně kosti křížové (sakrum). Terapeut cvičeným hmatem testuje mobilitu jednotlivých částí kraniosakrálního systému, jestliže diagnostikuje v systému omezení, které brání zdravým a přirozeným funkcím organismu, velmi jemně systém koriguje. Veškeré používané manipulace nepřesahují tlaku nebo tahu pěti gramů. Terapeut k nastolení harmonie využívá autoregulační schopnosti organismu. Tím je terapie velmi bezpečná.

_DSC5293.jpg

Graston

Poranění měkkých tkání může být oslabující a frustrující. Terapie Graston Technique® (GT) je úspěšná při účinném léčení všech stavů měkkých tkání, ať už jsou chronické, akutní nebo pooperační.

Tato jedinečná technika a nástroje umožňují léčbu zjizvené tkáně a fasciálních omezení během rehabilitace, což umožňuje rychlejší rehabilitaci s větším úspěchem. Cílem je obnovení rozsahu pohybu, odstranění bolesti a obnovení funkce tkáně.

_DSC5254.jpg

Kineziotejping

Kineziologické tejpování je fyzioterapeutická a rehabilitační metoda, pomocí níž se na tělo aplikují barevné elastické pásky-tejpy.

Aplikací kinesio tejpů dochází hned k několika účinkům na lidské tělo. Funkčnost tejpů spočívá především ve zvýšené cirkulaci lymfy přímo pod tejpem a následné zlepšení látkové výměny. Výsledkem je např. zlepšení funkce svalů, kloubů, zmenšení otoku, rychlejší vstřebání modřin, zlepšení rozsahu pohybu těla nebo i jeho snížení pokud je potřeba. Nutno říci, že technika tejpování je vynikající doplňkovou terapií ke všem rehabilitačním procedurám, masážím, či v osteopatii.

_DSC5338_edited.jpg

Myofasciální techniky

Bodová myofasciální technika patří mezi práci s měkkou tkání (svaly, šlachy, fascie). Tato technika byla inspirovaná prací Thomase Bowena. Skládá se ze sérií jednotlivých pohybů přes přesně definované body lidského těla. Jedinečný je právě tento pohyb, kdy terapeut svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval, úpon nebo šlachu.
Uvolněním nejrůznějších omezení a kontrakcí v rámci myofasciální struktury dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže či vodivosti nervových vzruchů. Kromě toho často dochází k vylepšení funkce vnitřních orgánů.

_DSC5330_edited.jpg

Reiki

Masáž pomocí energie reiki není klasickou masáží. Jde o působení energií reiki na energetická centra člověka – na čakry, energetické dráhy, kdy se odstraňují překážky, které brání v jejich správné funkci. Po dobu masáže oblečený klient pohodlně leží na zádech. Energie se však dostane i k těm, kteří mají s relaxací problémy.

Cílem ošetření je doručit tělu životadárnou univerzální energii reiki a povzbudit organismus k samoléčbě a spontánní regeneraci.

_DSC5302.jpg

Ajurvédská masáž

Abhyanga, nebo-li ajurvédská celotělová olejová masáž přináši relaxaci těla i mysli. Pomocí teplých bylinných olejů dochází k uvolnění a harmonizaci celého těla. Abhyanga je základní ájurvédskou procedůrou, která stimuluje krevní oběh, uvolňuje vnitřní napětí, nervový systém, svaly i klouby. Pomáhá toku prány (vitální energie v těle), lymfy a dochazi k  hluboké stimulaci tkání, kdy z těla odchází toxiny.

_DSC5084.jpg

KDY KLASICKOU MASÁŽ ODLOŽIT?

Existují situace, kdy masáž nelze provádět, kdy je nevhodná nebo z nějakého důvodu zakázaná (kontraindikace je zákaz, nevhodnost). Rozeznáváme kontraindikace celkové, zakazující masáž na celém těle a kontraindikace částečné, nedovolující masírovat jen určité části těla. 

 

Celková kontraindikace u zdravého člověka:
Masáž je nevhodná ihned po vydatném jídle, po nadměrné tělesné námaze, při celkovém vyčerpání po těžkém tréninku, závodě či jiném výkonu. V těchto výše vyjmenovaných případech, je lepší počkat několik hodin nebo masáž odložíme až na druhý den. 

 

Částečná kontraindikace u zdravého člověka:
Na těle jsou místa, která se při sportovní masáži vynechávají. Nemasírujeme části těla, kde jsou pod kůží uložené velké uzliny, nervové kmeny i velké cévy (krajina tříselná, jamka podpažní, loketní, podkolení). Rovněž nemasírujeme místa, kde jsou kůží kryty hrany, či trny kostí, zvláště přední strana bérce. Dále u žen nemasírujeme při menstruaci břicho, aby se nezvyšovalo menstruační krvácení. Sportovní masáž neprovádíme rovněž v těhotenství a šestinedělí. 

 

Celková kontraindikace u nemocných:
Při výskytu celkových chorob, především infekčních, které jsou provázeny malátností, zvýšenou teplotou nebo horečkou, se masáž zásadně neprovádí. Nemocnému by mohla vážně uškodit. Rovněž při výskytu nádorových onemocnění, poranění dutiny břišní, epilepsie či lupénky je přísný zákaz masáže. Masáž se neprovádí při intoxikaci organismu látkami jako alkohol, drogy či těžká psychofarmaka. Při užívání léků na ředění krve doporučujeme vhodnost masáží konzultovat s vaším lékařem.

 

Částečná kontraindikace u nemocných či poraněných osob:
Jedná se o zákaz nebo nevhodnost masáže krajin těla, které jsou postiženy kožními záněty (vředy, plísňové choroby apod.) a kožními poraněními (odřeniny, rány, bodnutí hmyzem, pokousání zvířetem apod.). Zásadně nemasírujeme hnědé až černé bradavičnaté útvary vyvýšené nad pokožkou, tzv. mateřská znaménka.